Sunday, September 20, 2015

Eurobasket 2015'te final günü

Eurobasket 2015'te final günü geldi çattı. İki haftadır devam eden 2015 Avrupa Şampiyonası'nın son gününde İspanya ve Litvanya Avrupa'nın en büyüğü olmak için bu akşam saat 20:00'de kozlarını paylaşacaklar. İki takımın turnuva performansına baktığımızda finale çok rahat gelmediklerini ve hatta önemli kırılma noktalarını atlattıklarını görsek de, turnuva için basketbola uygun hale getirilen Pierre Mauroy Stadyumu'nda oynanacak mücadelenin galibi, bu kırılma noktalarının ve performansların unutulmasını sağlayacak bir şekilde  Avrupa Şampiyonu olacak. 


İspanya'nın final serüveni millilerimizin de bulunduğu B grubunda başladı. Türkiye ve İzlanda'yı farklı yenip, Sırbistan ve İtalya'ya yenilen İspanyollar, grubun son ve hayati maçında son saniyede kaçan serbest atışla Almanya'yı 77-76 yenince gruptan kıl payı çıkmayı başardılar. Dennis Schröder'in son saniyedeki serbest atıştan isabet bulması halinde gidilecek uzatma sonunda belki de turnuvaya grup aşamasında veda edecek olan İspanyollar, kaçan serbest atış sonrası grubu üçüncü bitirdiler. Bu sonuç, hatırlayacağınız üzere, aynı zamanda bizi de Fransa'nın kucağına atmıştı. İkinci turda Polonya'yı Gasol'un muhteşem üç sayı performansıyla 80-66, çeyrek finalde Yuannistan'ı 73-71 ve yarı finalde de yine Gasol'un 40 sayı ile oynadığı mücadelede ev sahibi Fransa'yı 80-75 yenen İspanya final vizesini cebine koydu. Finale gelen yolda Pau Gasol 25.6 sayı - 8.4 ribaunt ve 2.3 blok ortalamalarıyla İspanya'yı omuzlarında taşıyan en etkili isim oldu.

Litvanya'da ilk turdaki beş maçın dördünü kazanırken, kazandığı maçların tamamında oldukça zorladı. Bu maçların birini 1 (Ukyanda 69-68), birini 2 (Estonya 64-62), birini ise 4 sayı (Çek Cumhuriyeti 85-81) farkla ve oldukça çekişmeli maçlar sonunda kazanan Litvanya D grubunu lider tamamladı. Finale kadar sadece Belçika'ya yenilen Litvanya, ikinci turla birlikte vites artırarak önce Gürcistan'ı 85-81 (Maciulis'in 34 sayılık unutulmaz perfromansı ile), çeyrek finalde İtalya'yı 95-85 ve son olarak da yarı finalde Sırbistan'ı 67-64 yenerek finalde İspanya'nın rakibi oldu. Final yolunda Litvanya'nın da en etkili ismi pota altında çıkarken, Jonas Valanciunas 16.9 sayı - 8.3 ribaunt - 1.6 blok ortalamaları yakaladı. 

İstatistiklerle konuştuğumuzda ise iki takımın hücum ve savunma performanslarının birbirinden farklı olduğunu açık şekilde görüyoruz. Maç başına ortalama 85 sayı atıp, 78 yiyen İspanya ve 76 atıp 71 yiyen Litvanya'nın karşılaşmasında iki takımda kendi oyun tarzlarını sahaya yansıtmaya çalışacaklar. Pota altında Gasol ve Valanciunas'ı karşı karşıya getirecek eşleşme birbirine oldukça yakın ribaunt ortalamalarının (36.9 - 37.8) ortaya koyduğu çekişmeyi gözler önüne serecek. Asistlerde Kalneitis'in 8 ortalamasına rağmen, İspanya bir adım öndeyken (20.8-18.8), Litvanya'nın 14.4'e 9.9 gibi bir top kaybı dezavantajının olması final öncesi aradaki en önemli fark gibi gözüküyor. Litvanya oyun kurucusu Kalneitis'in maç başına 3.8 top kaybı ortalaması bu anlamda final için de oldukça kritik gözükürken, aynı oyuncunun asist liderliğinde zirvede olması, iki ucu keskin bıçak guardın performansının de öneminin altını çizmekte. 

Eurobasket 2015'te final günü bugün. Final saati 20:00. NTV Spor'da canlı yayınla maçı izleyebilirsiniz. Basketbol festivaline son noktayı güzel bir final maçıyla koymayı umuyoruz. Taraf belli etmek gerekirse Gasol'lü İspanya ağır favori olsa da, renkli taraftarları ve "irite etmeyen" basketbollarıyla kalpler Litvanya'dan yana. 

1 comment: