Monday, March 24, 2014

Hido'dan Ay-Yıldız'a veda! TEŞEKKÜRLER

Son günlerde basketbol gündemimizin aktif konularından biri de  A Milli takım. Ard arda gelişmeler oluyor ay yıldızlı formayla ilgili. Ben de bu gelişmeleri fırsat bilip bir aya yakın süredir ara verdiğim yazılarıma ufak ufak tekrar geri dönüyorum. Milli Takım ile ilgili sıcak konu yeni head-coach’umuz olsa da, o konuyu bir sonraki yazıma bırakıp Hidayet Türkoğlu’na teşekkür etmek istedim satırlarımda. Her ne kadar kendisiyle ilgili yazdığım son yazılar pek olumlu olmasa da, senelerce gerek Türk basketboluna gerekse ay yıldızlı milli takıma büyük katkılar yapmış olan Hido (ya da NBA'de bilindiği üzere Hedo) basketbol tarihimizin altın sayfalarında bir teşekkürü hak ediyor.
 
 
Hidayet son olarak yaptığı açıklamayla milli formayı bıraktığını duyurdu. Kimileri için hüzünlü, kimileri için yerinde, kimileri için geç kalmış bir açıklama. Her ne olursa olsun, 2001 Avrupa ikincisi, 2010 Dünya ikincisi 12 Dev Adam’ın en önemli isimlerinden biri olan Hido, bu formayı sırtına geçiren en değerli oyuncularımızdan biri oldu tarihimizde. Kariyerindeki başarıları sıraladığımızda onunla yarışabilecek Türk basketbolcu sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hangi basketbolsevere sorarsanız sorun, Hido’yla ilgili unutamadığı bir maç, unutamadığı bir pozisyon vardır akıllarda. 2001’de Almanya maçını önce uzatmaya götürüp sonra da maçı kazandıran atışı kullanması... NBA finalinde Kobe’ye yaptığı blok... Yine aynı seride Lee’nin sayıya çeviremediği ve belki de yüzüğe mal olan son saniye Alley-Oop’u... Most Improved Player seçilmesi...

Tabi belki burada yeri değil; ama keşke o Dünya ikinciliği sonrası kameralara takılan “espri” dolu sözler olmasaydı demeden de geçemiyor insan. Zirvedeki o gün sonrası milli takım ve NBA kariyeri düşüşe geçen Hido, NBA’de Magic formasıyla eski günlerinin çok uzağında kalması ve ardından patlayan doping skandalı ile basketboldan uzaklaşırken, son olarak da geçtiğimiz yaz Avrupa Şampiyonası’nda sahaya yansıttığı oyun sonrası eleştri oklarının hedefi olmuştu. Bu durumda belki de ay yıldızlı formayı bırakarak en doğru kararı veren Hido, veteran sezonunu da hali hazırda LA Clippers’ta geçirmeye devam ediyor.
Son birkaç yıldaki performansı ve sahadaki “fazla” rahatlığıyla zaman zaman benim dahi tepkimi çekse de, Türk basketbolu için katkılarını ve başarılarımızdaki payımı hiçbir zaman yadırgayamayacağım Hidayet Türkoğlu’na basketbolumuza kazandırdıkları için teşekkür ederim. Hayatının geride kalan yaşamında basketbol dolu ve mutlu yıllar Hido!

0 comments:

Post a Comment