Monday, June 19, 2017

Fransa'da tarih tekerrür etti: 1999 Avrupa Şampiyonu İtalya

1999 Avrupa Şampiyonası 16 yıl sonra tekrar Fransa'da organize edildi. Turnuvanın ilginç yanı ise daha önce Fransa'da gerçekleşen turnuvadakine benzer gelişmelerin yaşanmasıydı. 16 sene önce Yugoslavya ve Sovyetler Birliği egemenliğindeki Avrupa basketbolu için bir devrim niteliğindeki final sonrası İspanya'yı yenerek mutlu sona ulaşan İtalyanlar, bu kez de son beş şampiyonanın dördünü kazanan (ki diğerinde de savaş nedeniyle katılamamışlardı) Yugoslavya'nın üstünlüğüne son vererek ve finalde de yine İspanya'yı yenerek altın madalyaya ulaştılar. 


Fransa 1999 Milli Takımımız için de oldukça başarılı geçti. 2001 Avrupa Şampiyonasını düzenlemeye hazırlanan Türkiye, Fransa'daki performansıyla İstanbul için umutlanırken, iyi bir jenerasyon yakaladığının da sinyallerini verdi. Elemelerde Çek Cumhuriyeti, İsveç, Letonya ve Gürcistan'ı yenip İtalya'nın ardından grup ikincisi olarak finallere katılan milliler, turnuvaya da Bosna Hersek (57-52) ve Hırvatistan (70-63) galibiyetleriyle başladılar. İtalya'ya şanssız bir şekilde 61-64 yenilmelerine rağmen üçlü averajla grubu lider tamamlayan Milli takımımız, altılı ikinci tur grubunda da Litvanya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile eşleşti. Litvanya karşısında varlık gösteremeyen milliler (48-74), genç Nowitzki'li Almanya'yı 63-55 ve Çek Cumhuriyeti'ni de 78-73 yenerek grup üçüncüsü olarak çeyrek finalde ev sahibi Fransa ile eşleştiler. Fransa karşısında ev sahibi avantajına karşı mücadele eden fakat maçı son topa kadar getiren millilerimiz Haluk Yıldırım'ın üçlüğü girmeyince sahadan 63-66 mağlup ayrılarak yarı final şansını yitirdiler ve klasman maçları sonunda Avrupa sekizinciliğini elde ettiler. 


Turnuvanın geri kalanına baktığımızda ise ilk turun en büyük sürprizi Yunanistan'ın ilk turda 3'te 0 yaparak elenmesi oldu. Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Litvanya'nın olduğu grupta son sırayı elde ederek elenen Yunanlılar ilk turun en beklenmedik sonucunu elde ederken, ikinci turun son maçında Almanya ve Hırvatistan arasında oynanan maç da grup dördüncüsünü belirleme ve Hırvatlar'ı turnuva dışına atması açısından önemliydi. Çeyrek finallerde İtalya Rusya'yı (102-79), Yugoslavya Almanya'yı (78-68), Fransa Türkiye'yi (66-63) yenerken ikinci tur grubundan lider çıkan Litvanya, çapraz grupta son maçta İsrail'i yenerek çeyrek final vizesi alan İspanya karşısında aldığı 72-74'lük yenilgiyle yarı finalin uzağında kalmıştı. 

İlk yarı final maçında sürpriz yarı finalist İspanya ev sahibi Fransa karşısında Hereros'un 29 sayısıyla (ki çeyrek finalde de 28 sayı kaydetmişti) 70-63'lük bir galibiyet elde ederken, ev sahibinin şampiyonluk hayallerini de sona erdiriyordu. Diğer yarı finalde ise son iki turnuvanın şampiyonu Yugoslavya karşısında maça fırtına gibi başlayıp devreyi 14 sayı farkla önde kapatan İtalya sahadan da 71-62 galip ayrılıyor ve 16 yıl önceki finalistler tekrar Fransa'da finalde buluşuyorlardı. 16 yıl sonraki final buluşmasında ise galip değişmiyor Myers'ın 18 sayısı, Fucka'nın double-double'ıyla sahadan 64-56 galip ayrılan İtalya Avrupa Şampiyonluğunu elde ediyordu. 

Turnuvanın MVP'si İtalyan Gregor Fuka olurken, yine şampiyon takımdan Andrea Meneghin, Carlton Myers, Yugoslav Dejan Bodiroga ve İspanyol Alberto Hereros en iyi beşe seçildiler. Hereros aynı zamanda 19.2 sayı ortalamasıyla sayı kralı olurken, milli takımımızdan Hüseyin Beşok 7.4 ribaunt ile üçüncü, henüz 20 yaşında olmasına rağmen Orhun Ene'nin sakatlığı nedeniyle maç başına 35.5 dakika sahada kalan Kerem Tunçeri ise 4.6 asist ortalamasıyla dördüncü sırada yer aldılar. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Jasikevicius'un 3.5 asist ortalaması yakaladığını hatırlatalım. 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

0 comments:

Post a Comment