Tuesday, November 17, 2015

Şansını Yaratan Bir Basketbol Efsanesi: Kevin Garnett


NBA tarihinin en başarılı uzun forvetleri dendiğinde atletizmi bir yana, azmi, hırsı, topu kullanma yeteneği ve zamanla geliştirdiği orta mesafe şutuyla aktif oyuncular içinde tüm zamanların en iyilerinden biri sayılabilecek isimlerden biri kuşkusuz Kevin Garnett.

Okuduğu liseden tutun, annesi ve babasının ayrılması sonucu yaşadığı bunalım yıllarına, hapis cezasıyla karşı karşıya kalışından, basketbolu dipten kurtulmak adına tek kurtuluş yolu görmesine kadar tam manasıyla kendi fırsatını yaratmış savaşçı bir adamın hikâyesi Kevin Garnett efsanesi.

Anne ve babasından gizli olarak başladığı basketbol serüveninde atletik yetenekleri bir kenara oyun bilgisi kendini seçecek takımın genel menajeri Kevin Mchale ve koçu Flip Saunders’a göre bile ham olan ve üniversite okuyacak akademik bilgiden yoksun olan bir oyuncudan bahsediyorum. Lise yıllarında Carolina gibi beyazların ağırlıklı yaşadığı bir Amerikan eyaletinde suç işlemiş bir gençten, elindeki yetenekleri kullanıp bir basketbol efsanesine dönüşen bir oyuncuya ve NBA’de oynadığı 20 senenin sonunda taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmış bir adamdan bahsediyorum.

Lige ilk adımını attığı takımda 12 sezon aralıksız forma giyen Kevin Garnett belki de sahip olduğu yetenekleri büyük bir aidiyet hissettiği Minnesota yerine pazar değeri daha yüksek şehirlerde deneseydi şu ana dek kazandığı yüzük adedi bir elin parmaklarını geçebilirdi. Ama Minnesota şehrine bağlılığını belki de saha dışında kendine olan güvensizliğinden alıyordu. Takımı Garnett lige adım atmadan önce henüz playoff başarısı gösterememiş vasatın altı takımlardan biriydi. O lige adım attıktan sonra geçen 2 sene içinde ham olan basketbol aklını fiziksel nitelikleri doğrultusunda geliştirip hem çevresindeki oyuncuları daha değerli hale getirdi hem de takımına sınıf atlatan bir süper yıldıza dönüştü. Timberwolves yılları boyunca oynadığı oyun kurucular içerisinde hayata yaklaşımları birbiriyle benzeşen başta Stephon Marbury olmak üzere Latrell Sprewell, Troy Hudson gibi oyuncularla yüzük peşinde koşup hep hüsrana uğradı.


İşin ilginç yanı Kevin Garnett 20 sezonu aşkın kariyerinde playofflarda mücadele ettiği 14 senede sadece 5 kez ilk turu geçme başarısı gösterebilmiştir. Buna rağmen kariyerinin ikinci baharında kendisiyle özdeşleşmiş Timberwolves formasına veda edip yaşadığı tek şampiyonluğu kazandığı yer olan Boston’a gelmesi Minnesota kariyeri boyunca yaşadığı aksiliklerin kısmen son bulmasına vesile olmuş ve hayallerini süsleyen şampiyonluk yüzüğüne kavuşmasını sağlamıştır.     

Kevin Garnett Boston macerasının ardından Nets formasıyla yaşadığı düşüş ve saha içinde sportmenliğe aykırı tavırları sonucu aldığı teknik faullerle gündeme gelerek genç basketbol severler için günümüzde iyi bir rol model oluşturmasa da aslına bakılacak olursa ekmeğini taştan çıkaran hırsı, basketbol olan aşkıyla genç oyunculara profesyonel kariyerlerine yön verirken ilham kaynağı olacak bir yaşam hikayesine sahiptir. İşte KG’nin kariyerinden kesitler…  

1 comment:

  1. Şampiyonluk için takımda iki süper yıldız lazım. Garnett Boston'a gidene kadar oynadığı yıllarda hiç o ikinci süper yıldızla beraber oynayamadı.

    ReplyDelete