Thursday, August 20, 2015

Yugolar kendi evinde finalde: Belgrad 1961

1961'de Belgrad'ta düzenlenen Avrupa Şampiyonası, eleme maçları oynanmaya başlamadan önceki son Avrupa Şampiyonasıydı. Başvuran ve FIBA'nın onayladığı 19 takımın katılımıyla yapılan bu turnuva sonrası, şampiyona finallerinin 16 takımla sınırlandırılmasına, daha fazla ülkenin başvurusu halinde ön eleme turları oynanmasına karar verildi.


Turnuvada ilk ve ikinci turlar grup maçlarıyla geçerken, ikinci tur gruplarının ilk iki sırasında yer alan dört takım yarı finalist oldular. Yarı finallerde Yugoslavya Fransa'yı Korac'ın 31 sayısıyla 75-65'le geçerken kendi evindeki turnuvada ilk kez finale yükseldi. Yugoların finaldeki rakibi ise Bulgaristan'ı 77-54 mağlup eden Sovyetler Birliği oldu. Sovyetler ikinci tur gruplarında oynadıkları maçta Korac'ı 14 sayıda tutmuş, kendi oyunundan da taviz vermeyerek Yugoslavya'yı 75-58 yenmişti. Final maçında ise çekişme daha fazla oldu. Devreyi 31-27 önde kapatan Sovyetler Birliği, yine Korac'ı durdurmayı başarırken, Ianis Krouminch'in 18 sayısıyla sahadan 60-53 galip ayrıldı ve üstüste üçüncü şampiyonluğunu elde etti. Üçüncülüğü Fransa'yı 55-46 yenen Bulgaristan elde ederken, MVP 24 sayı ortalamasıyla üst üste ikinci kez sayı kralı olan Radivoj Korac oldu. 

Türkiye ilk tur gruplarını lider kapatmasına rağmen, ikinci turda tüm maçlarını kaybedince klasman maçları oynamak zorunda kaldı ve bu maçlar sonucunda Avrupa onuncusu oldu.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

0 comments:

Post a Comment