24 Ağustos 2015 Pazartesi

Ülke sınırlaması ve ilk ön eleme turları: Varşova 1963

Avrupa Sampiyonasi'nin baslamasina kisa bir süre kala, hem Avrupa Sampiyonalari tarihçesi hakkinda varsa eksik bilgilerinizi tamamlayacak hem de güzel bir arsiv niteligi tasiyacak bir yazi dizisi hazirladik. 1935'ten bu yana 80 yilda neler olmus neler bitmis, elimizden geldigince en dikkat çekici noktalariyla derlemeye çalistik. Begeninize sunariz.
 
1963 Avrupa Basketbol Sampiyonasi'nin ev sahibi Polonya oldu. Bildiginiz üzere önceki sampiyonalar talep yapan tüm ülkelerin katilimiyla, bir ülke sinirlamasi yapilmadan düzenleniyordu. Fakat katilim talebi yapan ülke sayisinin giderek artmasi ve organizasyon zorlugu nedeniyle 4-14 Ekim tarihlerinde Varsova'da düzenlenen turnuva, yeni Avrupa Sampiyonalari düzenlemesine göre 16 takimin katilimiyla sinirlandirildi. Bu nedenle, 1935 Cenevre'deki ön eleme maçini hariç tutarsak sampiyonalar tarihinde ilk ön eleme turu mücadeleleri Varsova 1963'te izlendi. Finallere katilmaya hak kazanan 16 takim iki gruba ayrilarak aralarinda yediser maç oynadilar. Gruplarini ilk iki sirada bitiren takimlar yari finale yükselirken, 3 ve 4.cüler 5-8.cilik için klasman maçlari oynadilar.Grup maçlarinda turnuvanin favorileri yine izleyenleri fazla sasirtmadan ilk siralari aldilar. A Grubu'nda lider tüm maçlarini kazanan Yugoslavya olurken, ikinci sira için Macaristan ve Bulgaristan çekistiler. Aralarindaki maçi 64-55 kazanan Macaristan yari final vizesini elde etti. B Grubu'nda ise yenilgisiz Sovyetler Birligi ilk sirayi elde etti. Tüm maçlarini çift haneli farklarla kazanan Sovyetler Birligi, zorlanmadan yari finalist olurken, ikinci sira ise ev sahibi Polonya'nin oldu. Türkiye ise grup maçlarinda oldukça basarisiz bir performansla galibiyet alamadan son sirada yer aldi. Milliler turnuva sonunda ise sadece son maçta aldiklari 64-62'lik Hollanda galibiyeti ile onbesinci sirada yer alabildi. Yari finallerde Sovyetler Birligi Macaristan'i rahat bir sekilde 89-51 maglup ederek finale yükselirken, ev sahibi Polonya son Avrupa ikincisi Yugoslavya'yi 83-72 yenerek Sovyetler'in finalde rakibi oldu. Yugoslavya yari finaldeki yenilginin sokunu Macaristan'a karsi aldigi 89-61'lik galibiyet ve Avrupa üçüncülügü ile üzerinden atarken, finalde Polonya'yi kendi seyircisi önünde 61-45 maglup eden Sovyetler Birligi bir kez daha Avrupa Sampiyonu oldu.
 


 
Turnuva MVP'si Real Madrid'in yildizi Ispanyol forvet Emiliano Rodriguez olurken, bu turnuvadaki MVP seçimi önceki turnuvalardaki seçimlerden farkli olarak, ilk kez resmi olarak uluslararasi gazetecilerin oylariyla yapilmis oldu. Yugoslav yildiz Radivoj Korac ise 26.6 sayi ortalamasi yakalayarak üst üste üçüncü kez sayi krali oldu. Korac 1959'da Türkiye'de yapilan turnuvada ilk kez sayi krali olurken, bir maçta en fazla sayiyi Türkiye potasina göndermisti. 1961'de millilerimizle maç yapmayan Korac, 1963 -ilginçtir ki- sayi kralligina kosarken bir kez daha bir maçta en fazla sayiyi (34) milli takimimizin potasina gönderdi.

Yazımızın sonunda size 30 saniyelik de bir görüntü sunuyoruz. Varşova 1963, Polonya - Yugoslavya maçı...
 

0 comments:

Yorum Gönder