16 Ağustos 2015 Pazar

Türkiye Avrupa Şampiyonası'na evsahibi oluyor : İstanbul 1959

1959 Avrupa Şampiyonası İstanbul'da Mithat Paşa Stadı'nda, yani bildiğimiz adıyla İnönü Stadı'nda (gerçi o da kalmadı değil mi) yapıldı. 17 ülkenin katılımıyla düzenlenen turnuva alınan sonuçlar ve oynanan basketboldan çok, birkaç önemli detayla hafızalarda kaldı. Bunlardan ilki, Mithat Paşa Stadı'nda oynanan turnuvanın açık havada oynanan son Avrupa Şampiyonası olmasıydı. FIBA aldığı kararla sonraki turnuvalarda maçların salonda oynanma zorunluluğunu getirdi. Bunda final grubundaki son maç olan Sovyetler - Fransa maçı öncesi başlayan sağanak yağmur ve maçın Spor ve Sergi Salonu'na alınmasının rolü nedir hiç bilemeyeceğiz tabi. Bir başka dikkat çekici unsur ise Yugoslav yıldız Radivoj Korac'ın milli alanda ilk kez parkelere çıkmasıydı. Kariyerinde sayısız başarı ve madalya bulunan 1.96'lık yıldız power-forvet daha ilk Avrupa Şampiyonası'nda önünde onu nasıl bir kariyer beklediğini kanıtlıyordu adeta. Turnuvada Doğu Almanya ilk kez Eurobasket'e katılırken, Avrupa dışından bir ülke de (İsrail'i saymıyorum tabi) son kez olarak Avrupa Şampiyonasılarında mücadele etti. Bu ülke ilk ve tek katılımını yapan ve turnuvada son sırada yer alan İran'dı. 


Turnuva fikstürü oynanan maç sayısını artırma amaçlı değiştirilmişti. Dört ilk tur grubundan çıkan 8 takım dörtlü iki grupta tekrar mücadele ettiler. Bu grupların ilkinden Sovyetler Birliği ve Macaristan, ikincisinden ise Fransa ve Çekoslovakya ilk iki sırayı alarak dörtlü final grubunu oluşturdular. Final grubunu yenilgisiz kapatan Sovyetler Birliği tarihindeki beşinci Avrupa Şampiyonluğu'nu kazanırken, üçlü averaja kalan diğer takımlardan Çekoslovakya ikinci, Fransa üçüncü, Macaristan da dördüncü oldular. Turnuvanın MVP'si Sovyetler Birliği'nden Viktor Zubkov olurken, sayı kralı 28.1 gibi muhteşem bir ortalama yakalayan Radivoj Korac oldu. Turnuva sonunda ayrıca takım koçlarının oylamasıyla seçilen en iyi 5 ise şu şekilde oluştu:


Viktor Zubkov (Sovyetler Birliği)
Radivoj Korac (Yugoslavya)
Janos Greminger (Macaristan)
Jiri Baumruk (Çekoslovakya)
Maigonis Valdmanis (Sovyetler Birliği)

Turnuvanın belki de en talihsiz takımı Yugoslavya idi. İlk tur gruplarındaki ilk maçlarında aldıkları 80-72'lik Bulgaristan yenilgisi sonrası oynadıkları tüm maçları kazanan Korac'lı Yugo'lar üçlü averajla ilk sekize kalamadılar. Bu maçlardan birinde de Türkiye'yi 70-66 yenen Yugoslavya'da Korac milli takımımıza karşı tam 38 sayı kaydetmişti. Klasman gruplarında kazanmaya devam eden ve turnuvadaki 7 maçından 6 galibiyet çıkaran Yugoslavya en iyi galibiyet yüzdesi olan ikinci takım olmasına rağmen turnuvayı dokuzuncu tamamlayabildi. Fakat Yugoslavya artık Avrupa basketbolunda söz sahibi olacağının açık sinyallerini vermeye başlamıştı. 

Milli takımımız kendi evindeki turnuvada ilk tur grubunda Bulgaristan, Belçika ve Yugoslavya ile eşleşti. Turnuva öncesi çıkan, bugünkü 12 Dev Adam benzeri "6 As Adam" sloganı turnuvaya ilgiyi artırmak için ortaya atılmıştı. Oldukça çekişmeli geçen maçlar ve 10 sayı barajını geçmeyen farklarla biten grup maçlarında galibiyet alamayan milliler, klasman maçları sonunda turnuvayı 12.likle tamamladılar. 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

7 yorum:

 1. bu da demek oluyorki yıllardır basket ile ilgili bir ülkeyiz bu da basketboll başarımızı gösteriyor

  YanıtlaSil
 2. Yıllar önce spora olan ilgimiz başlamış ama spora olan destek yeterli değil bence.Yeterli destek özellikle gençlerde başlasa iyi yerlere geliriz.

  YanıtlaSil
 3. Vay be. Tam 50 sene geçmiş. Elli senedir bu kadar ilerleme az bence.

  YanıtlaSil
 4. futbolda kupalar için tercih edilmesek de gerek dünya gerekse avrupa şampiyonaları için ülkemiz en uygun yerlerden biri olarak görülüyor.

  YanıtlaSil
 5. bu maça küçüklüğünde dedem gitmişti. hayatında gittiği ilk maç olmuştu ve bugün bile o günleri adeta bir çocuk gibi anlatıyor.

  YanıtlaSil
 6. Sporun spor için yapıldığı dönemler.

  YanıtlaSil
 7. Yazdıklarınızı okuyunca sanki o zamanlardaymışcasına okudum.. Duygulandım.

  YanıtlaSil