26 Temmuz 2018 Perşembe

Eski bir dost – 2: Rashard Griffith

Ülkemizde forma giyen gelmiş geçmiş en iyi pota altı oyuncularından biri olan Rashard Griffith, özellikle kariyerinin ilk dönemlerinde Tofaş SAS’ta gösterdiği performansla Türk basketbolseverlerin sevgilisi olmuştu. 1974 doğumlu ve 2.13 boyundaki dev pivot Wisconsin College’deki kariyerinde tüm pota altı istatistiklerini alt üst etmiş, 1995’te Milwaukee Bucks tarafından draft edilmişti.


Avrupa kariyerine Tofaş SAS formasıyla başlayan Rashard 2 sene ülkemizde forma giydikten sonra, gösterdiği başarılı performans sonrası İsrail devi Maccabi Tel Aviv’e transfer oldu. (Tofaş’ın Koraç Kupası’nda kaybettiği final sonrası faturanın ona kesildiği de bu transfer ile ilgili ortaya atılan bir dedikodu ama ne kadar doğrudur bilemiyoruz) 1998-99’da 1 sene ara sonrası tekrar Tofaş’a dönen ABD’li pivot iki sene daha Tofaş’ın başarısı için ter döktü. Bu 2 sene içinde David Rivers ile birlikte Tofaş’a iki şampiyonluk getiren dev pivot, Tofaş’ın basketbol yatırımını kesmesinin de etkisiyle Avrupa’nın yolunu tuttu. Sırasıyla Kinder Bologna, TAU Ceramica, Lottomotica Roma formaları giyen Griffith, 2004 sonrası 1 seviye aşağı inip daha düşük kariyerli takımlarda oynamaya başladı. Bu süreçte farklı ülkelerde basketbol kariyerini sürdüren Griffith 2007’de yarım sezon da 3. Türkiye seferini Pınar Karşıyaka’da tamamladı. Son olarak 2010’da CSU Asesoft Ploiesti takımında forma giyen dev pivot basketbol yaşamına da Romanya’da nokta koymuş oldu.
Rashard Griffith, NBA hevesi yüzünden harikalar yarattığı Wisconsin College’de çok sevilmemesine karşın, o zamanlar İsmet Badem’in bu adama aşık olup çeşitli sıfatlar ve benzetmelerle yere göğe sığdıramamasından  mıdır, sürekli tribünde maç izleyen sempatik  babasından mıdır, yoksa alt üst ettiği pota altı istatistiklerin midir bilinmez Türkiye Ligleri’nin en sevilen isimlerinden biri olmuştur.

8 yorum:

 1. Nam-ı değer Reşat Gırıfit

  YanıtlaSil
 2. Zamanında Türk ligi ile ilgilenmediğim için Rashard Griffith'i tanımıyorum. Türkiyede bu kadar sevilmesinin nedenini türk halkının sevecen olmasına ve Rashard Griffith'inde sevecen olduğu için sevdiklerini düşünüyorum. Dediğim gibi Rashard Griffith 2.14 boyu ile pota altı kralı olmasına şaşırmadım.

  YanıtlaSil
 3. Tam hatırlamıyorum ama birisi Griffith için Bursa'nın cam ağaçlarında dolanan bir kanarya kuşu kadar ince ve narin benzetmesini yapmıştı :)

  YanıtlaSil
 4. Rashard Griffith özellikle Türkiye basketbolunda efsane isimlerden birisi.Ancak Türkiyeden gittikten sonra başarısını koruyamadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarık Öztürk28 Temmuz 2018 15:52

   30 yaşından sonra kariyerinin düşüşe geçmesi çok da yadırganacak bir durum değil. Rashard Griffith'in Tofaş'taki ve İtalya'daki performansı bile onun kariyeri için yeterli bir referans bence

   Sil
 5. 2 metre 3 santim mi? Bana bi 15 santim verse fena olmaz hani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. messi gibi hormon çak sende bilader. uzarsın o şekilde.

   Sil
 6. yabancıara gösterdiğimiz sevgi ve saygıdan dolayı bize çabuk ısınıyorlar. israile transferi konusunda üzüldüğüm güzel kalpli bir oyuncncuydu

  YanıtlaSil