Saturday, January 30, 2016

Eski bir dost – 1: William Bud Eley

William Keith (Bud) Eley (1975);  Missouri State University sonrası ülkemizde deniz aşırı basketbol kariyerine başlamış, Beşiktaş ve Ülker formalarıyla gösterdiği performans ve sempatik kişiliği ile de Türk basketbolseverlerinin kalbini kazanmıştır. 1999’da ülkemize gelen ve henüz son senelerdeki basketbol yatırımına yönelmemiş bir orta sıra takımı olan Beşiktaş forması ile ABD dışı basketbol kariyerine başlayan 2.09’luk Eley, ilk sezonu 20.8 sayı, 8 ribaund ortalamalarıyla tamamlamış; 2000-2001 sezonunda ise 23.9 sayı (sayı kralı), 12.1 ribaund (ribaund 2.si) ve 28.1 verimlilik puanı (verimlilik kralı) ile Beşiktaş taraftarının en sevdiği isim olmuştu. Bu performans sonrası bir sonraki sezon kendini Ülker’de bulan Eley, 10.1 sayı, 7.8 ribaund ortalamaları elde etmişti.
Bud Eley, Türkiye kariyerini sonlandırdıktan sonraki kariyerinin büyük bölümünü İspanya’da geçirip, sırasıyla Auna Canarias (İsp), Scavolini Peasro (İta), C.B Granada (İsp), Llanera Menorca (İsp), Grupo Capitol Valladolid (İsp), Vive Menorca (İsp), Mahram Tahran (İran) ve son olarak da 2010 / 2011 sezonunda Melila Baloncesto formaları giyerek kariyerine son verdi.
Ülkemize gelen en güçlü pota altı oyuncularından biri olan Eley için o dönem Beşiktaş’ın -sadece Eley’e idman verebilmesi için- Ümit Taş’ı transfer ettiği söylenmekteydi.


0 comments:

Post a Comment